Badania naukowe

Badania naukowe

Naukowcy od lat starali się dociec, jaką metodą można byłoby się posłużyć aby całkowicie wyeliminować rozstępy. W tym celu przeprowadzono szereg badań, które za każdym razem dawały nowe nadzieje na odnalezienie złotego środka. Dzięki rozwojowi technologii w dziedzinie medycyny i chirurgii w dużym stopniu zbliżono się do upragnionego rozwiązania. Jednakże możliwość odtworzenia mechanicznie uszkodzonej tkanki skórnej wciąż stoi pod znakiem zapytania. Wynika to głównie ze struktury samej skóry, której głębsze warstwy ulegają uszkodzeniu a włókna sprężyste zostają rozerwane. Ich rekonstrukcja nie jest na ten czas wystarczająco skuteczna.

W wyniku takiego obrotu rzeczy, zaszła konieczność bardziej skrupulatnego skupienia się na sposobie zapobiegania rozstępom, oraz obserwacji różnic typów skóry, aby móc skuteczniej walczyć z zaistniałymi już uszkodzeniami. Identyfikacja różnic miała pomóc naukowcom znaleźć nowe, bardziej skuteczne metody leczenia rozstępów.

Już od jakiegoś czasu wiadomo, że wśród kobiet o takim samym stopniu ryzyka wystąpienia rozstępów - ich rzeczywista możliwość pojawienia się jest niesamowicie zróżnicowana. Oznacza to, że wśród kobiet mających tendencję do rozstępów - tylko pewna część Pań faktycznie je odnotuje.

Dzięki wnikliwym badaniom znaleziono metaboliczne i biochemiczne różnice w skórze, które odpowiadają za taki stan rzeczy. Wykazano, że pobrane do badania komórki, ze zdrowych obszarów skóry u kobiet posiadających rozstępy, nie wykazywały zdolności szybkiego odtworzenia czy naprawy uszkodzonych warstw skóry. Skóra kobiet z rozstępami miała również wyraźne wady całkowitego DNA i całkowitego białka. Te braki nie były widoczne w próbkach skóry u kobiet bez rozstępów.

Raport tego badania pokazał, że biopsja skóry może być wykorzystana do identyfikacji osób zagrożonych. Dodatkowo wykazano, że komórki odpowiedzialne za sprężystość skóry są metabolicznie i biochemicznie osłabione, zarówno w normalnej, zdrowej części skóry kobiet dotkniętych tym zwyrodnieniem, jak i tej z rozstępami, w porównaniu do kobiet nie posiadających rozstępów.

Dane te nie tylko dają nam nową nadzieję, że medycyna jest w stanie zapobiec rozstępom u kobiet, które są predysponowane, ale również prawdopodobne jest, że pomogą opracować lepsze metody leczenia już zaistniałych zmian.

Co do generalnych danych, dotyczących występowania rozstępów u osób dorosłych, sytuacja ta kształtuje się następująco:

  • od 75% do 90% ciężarnych kobiet posiada rozstępy. Najczęściej pojawiają się one w 6 oraz 7 miesiącu.
  • 48% kobiet z rozstępami wskazało, że ich matki także borykały się z tym problemem.
  • Ogólnie u 70% dorosłych kobiet wystąpiły rozstępy.
  • Ogólnie u 40% dorosłych mężczyzn odnotowano pojawienie się rozstępów.
← Wróć na stronę główną