Czy można pozbyć się rozstępów? Co mówią specjaliści?

Jestem pewien, że większość osób zmagających się z rozstępami przewertowało wzdłuż i wszerz wszelkie informacje, dotyczące eliminacji rozstępów. Medycyna estetyczna mówi jednogłośnie: rozstępów usunąć nie można. Można jedynie korygować ich wygląd, zmniejszyć rozmiar, poprawić kolor bądź zmiany te minimalizować. Czy tylko na tyle stać współczesną naukę?

Na początek należy się kilka słów wyjaśnień.

Wiele osób nie może uwierzyć, że pomimo niezwykłego postępu i rozwoju tej dziedziny medycyny - w dalszym ciągu nie udało się znaleźć sposobu trwałej eliminacji rozstępów. Jednak warto byłoby przyjrzeć się bliżej temu problemowi. Cała wina leży bowiem nie po stronie bezsilności specjalistów lecz samej struktury naszej skóry. Jest ona zbudowana z kilku warstw, między którymi znajdują się m.in. fibroplasty i włókna elastyny.

Fibroplasty, tworzące substancję złożoną z włókien kolagenu i włókien sprężystych, a także włókna elastyny są nadmiernie rozciągane. Mają one określony zakres elastyczności, po przekroczeniu którego dochodzi do zrywania włókien. Należy wiedzieć, że pęknięcia i rozrywanie następują wyłącznie w głębszej warstwie skóry, podczas gdy warstwa naskórka pozostaje nienaruszona. Mimo wzmożonej produkcji kolagenu i elastyny, w skórze pozostają ubytki. Miejsca te wypełniane są tkanką bliznowatą, a w uszkodzeniach tych zaczyna brakować niektórych składników skóry.

W wyniku całego tego procesu, tworzą się nieregularne blizny. Początkowo, wypełnione są one naczyniami krwionośnymi, stąd przybierają barwę czerwoną do fioletowej. Po roku, 2 latach, kiedy naczynia te zanikają - kolor rozstępów zaczyna się rozjaśniać. Są one wtedy najczęściej białe. Tak jak nie można usunąć pęknięcia w marmurze - tak samo nie możliwe jest naprawienie zerwanych włókien sprężystych.

Specjaliści próbują jednak na wszelkie sposoby zaradzić temu problemowi. Obecnie wykonuje się bardzo dużo zabiegów, z których często niewiele wynika. Trudno obiektywnie ocenić skuteczność różnych metod, gdyż skóra skórze nierówna - jedna regeneruje się lepiej i szybciej, inna nie zareaguje na takie czy inne zabiegi.

A więc czy jest sposób na rozstępy? W zasadzie jako taki, ostatecznie likwidujący blizny i pozostawiający gładką skórę - nie istnieje. Istnieje jednak wiele sposobów “upiększania” powstałych już zmian, które w ogromnym stopniu potrafią zatuszować ich nieatrakcyjny wygląd. Redukcja rozstępów i blizn może być nawet 60, 70%. W efekcie ślad pozostanie - lecz nie na tyle, aby spędzał jego posiadaczowi sen z powiek. O metodach, które mogę polecić na rozstępy napisałem w sekcji “Co mogę polecić moim pacjentom (produkty na rozstępy) ?”. Zapraszam do dalszej lektury.

← Wróć na stronę główną