Jak zapobiegać pojawianiu się rozstępów?

Przede wszystkim należy wiedzieć, że rozstępów można uniknąć, nawet będąc obciążonym genetycznie. Wszystko zależy od tego, jakie środki zastosujemy by się przed nimi bronić.

Są 3 obszary, o które należy zadbać, aby zminimalizować ryzyko pęknięć skóry. Należą do nich: dieta, dbałość o skórę oraz zdrowa waga.

Dieta

Zdrowa skóra to taka, która zazwyczaj otrzymuje wystarczającą ilości cynku, witamin, białka i krzemu. Powinno się więc zadbać o uzupełnienie tych pierwiastków w organizmie. Przede wszystkim należy pamiętać o suplementacji witaminy E oraz C - mogą być spożywane w formie kapsułek, nakładane na skórę w formie kremu lub stanowić część jadłospisu. W przypadku witaminy E w formie tabletek - należy używać ją oszczędnie, gdyż łatwo jest ją przedawkować.

Kolejnym ważnym krokiem do zapobiegania rozstępom jest odpowiednie nawodnienie skóry. Powinno się więc pić dziennie 8-10 szklanek wody. Woda nawilżając skórę - utrzymuje ją elastyczną, dzięki czemu ryzyko rozerwania skóry maleje.

Dbałość o skórę

Warto codziennie masować skórę balsamem lub rękawicą do masażu - zabieg ten poprawi krążenie krwi oraz zachęci nowe tkanki do rozwoju. Podobne efekty sprawi regularny peeling ciała, dzięki czemu dodatkowo pozbędziesz się martwego naskórka. Peeling warto przeprowadzać gąbką lub szczotką do mycia, a dodatkowo zażywać kąpieli - naprzemiennie - ciepłych i zimnych pod prysznicem. Wszystko to prowadzi do wspomnianej poprawy krążenia, oraz oczyszczenia skóry, dzięki czemu będzie ona mogła swobodnie “oddychać”.

Dbałość o skórę to również stosowanie kremów oraz olejków nawilżających. Masło kakaowe jest popularnym sposobem zapobiegania rozstępom. Wpływa na uelastycznienie skóry, a stosowane powinno być od 2 do 3 razy dziennie. Kremy i olejki zapobiegają przesuszeniu oraz w efekcie swędzeniu skóry. Także stosowanie kremów typowo przeciw rozstępom może znacznie zapobiec ryzyku ich wystąpienia. Dobre rezultaty dał tu m.in. Revitol Stretch Mark. Przede wszystkim taki zabieg uzupełni pokłady kolagenu i elastyny w skórze. Wszystkie te czynności powinny utrzymać skórę miękką, jędrną i elastyczną.

Zdrowa waga

To przede wszystkim warunek konieczny do spełnienia dla kobiet spodziewających się dziecka. Zbyt szybkie przybieranie na wadze w krótkim okresie jest najczęstszą przyczyną rozstępów. Po pierwsze warto ćwiczyć. Ćwiczenie ma zasadnicze znaczenie dla pięknej skóry. Dobry plan treningu, który utrzymuje Cię w formie automatycznie zmniejsza szanse rozstępów. Niespójna waga może również prowadzić do zbytniego rozszerzania się skóry, pozostawiając rozstępy. Z tego powodu należy pamiętać, aby doglądać swoją wagę i upewnić się, że nie przekracza kilku kilogramów więcej niż powinna.

W zasadzie nie powinno się tracić więcej, jak 0,5 kilograma na tydzień. W przypadku kobiet w ciąży - przybieranie na wadze powinno być kontrolowane. “Jedzenie za dwóch” jest mitem. Prawidłowa dawka kalorii na dzień w tym przypadku to 2500. Ważne, aby pochodziły one z dobrze zbilansowanej diety. Szczegółowe informacje na temat postępowania w trakcie ciąży umieściłem w zakładce “Rozstępy a ciąża”.

← Wróć na stronę główną