Kto jest najbardziej narażony na pojawianie się rozstępów?

Istnieje pewna grupa ryzyka, u której prawdopodobieństwo wystąpienia rozstępów jest większe niż u reszty ludzi. Predyspozycje te związane są przede wszystkim z czynnikami sprzyjającymi nadmiernemu rozciąganiu się tkanki skórnej. W innym przypadku - są nimi substancje, przyczyniające się do zaburzenia funkcji kolagenu i elastyny w organizmie.

Do wspomnianej grupy ryzyka zaliczyć należy w kolejności:

A. osoby z predyspozycjami genetycznymi,
B. kobiety w ciąży,
C. nastolatki w okresie wzmożonego wzrostu,
D. osoby uprawiające kulturystykę,
E. osoby nadmiernie otyłe,
F. osoby, u których następuje częsta, diametralna zmiana wagi (efekt jojo),
G. osoby przyjmujące leki: steroidy.

O ile w kwestii genetyki proces ten wydaje się być jasny, o tyle w pozostałych przypadkach należy wyjaśnić potencjalne nieścisłości.

Skóra w okolicach brzucha u kobiet spodziewających się dziecka, skóra nastolatków kiedy zaczynają pnąć się w górę oraz osób, które szybko nabierają dużej masy tłuszczowej lub mięśniowej ulegać może pęknięciom. Są to typowo mechaniczne uszkodzenia skóry. Zbyt szybki przyrost masy nadmiernie napina tkankę skórną, która - mając ograniczony stopień elastyczności - zaczyna się rozrywać.

Osoby, u których obserwuje się ciągłą zmianę wagi ciała - stałe chudnięcie i tycie - również doprowadzają tkankę skórną do nienaturalnego naprężania. Rozstępy pojawiać się mogą jako reakcja na stałe rozciąganie włókien kolagenowych i wiotczenie skóry.

Rozstępy występujące jako wynik zaburzeń hormonalnych powodowane są nadmiernym wytwarzaniem kortyzolu - hormonu kory nadnerczy. Jego wysokie stężenie hamuje syntezę kolagenu, upośledza funkcję fibroplastów oraz prowadzi do tworzenia się słabszych połączeń między włóknami.

Co do przyjmowania leków steroidowych - ich działanie może niszczyć włókna tworzone przez fibroplasty, ścierać naskórek oraz hamować syntezę kolagenu.

W przypadku wyżej wspomnianej genetyki - predyspozycje do nabywania rozstępów zakodowane są w naszym DNA. Bardzo ciekawe badania, które traktują o tym zagadnieniu zawarłem w sekcji: “Badania naukowe”. Tam szczegółowo wyjaśniona jest kwestia dziedziczenia rozstępów.

← Wróć na stronę główną