Metody walki z rozstępami: okiem specjalisty

Metody walki z rozstępami: okiem specjalisty

Ile ludzi tyle opinii. Wśród specjalistów zajmujących się problemem rozstępów obowiązuje ta sama reguła. Większość głosów skupia się nad kwestią efektywnego markowania tego defektu na skórze, jednak nie brakuje też i takich, które wiążą nadzieję na uzyskanie pełnego efektu z rozwijanymi bądź udoskonalanymi, wciąż nowymi metodami rekonstrukcyjnymi.

Jedną z najskuteczniejszych metod trwałego pozbycia się rozstępów (jednocześniej bardzo popularną w Stanach Zjednoczonych) - jest Tammy Tuck, czyli abdominoplastyka. Twierdzi się, że do tej pory to jedyna metoda całkowitej eliminacji rozstępów, jednak tylko z okolic podbrzusza, ponieważ po zabiegu pozostaje dość duża blizna.

Abdominoplastykę zaleca się więc wyłącznie pacjentom, którzy posiadają bardzo widoczne, szerokie i rozległe rozstępy na brzuchu. Zabieg polega na ściągnięciu płata skóry w dół oraz wycięciu zwisającej tkanki skórnej na linii bioder. Jest to metoda inwazyjna, cięcie wykonuje się poziomo pomiędzy kośćmi biodrowymi, powyżej linii owłosienia łonowego.

Wiele osób decyduje się na ten rodzaj zabiegu, ponieważ bliznę pooperacyjną łatwiej jest ukryć niż w przypadku rozsianych na brzuchu, widocznych rozstępów. Tummy Tuck nie zapewnia jednak efektów w innych częściach ciała. Ponadto do jego wykonania potrzebny jest wystarczający nadmiar skóry.

Jednym ze sposobów łagodzenia oraz markowania powstałych blizn są zabiegi laserowe. Największą skutecznością cieszą się terapie laserem impulsowym barwnikowym oraz laserem frakcyjnym, takie też dostępne są w Polsce.

Laser barwnikowy używany jest w przypadku czerwonych rozstępów, w celu zmiany ich kolorytu i zmniejszenia stopnia zaczerwienienia. Ten typ laseru niszczy oxyhemoglobinę, zastępując zniszczone komórki - nowymi. Rozstępy są spłaszczane, wyrównywane, zmieniają barwę na jaśniejszą - w kolorze skóry.

Laser frakcyjny jest natomiast przeznaczony dla rozstępów w kolorze białym lub jasnym. Celem jego działania jest zmniejszenie rozmiaru blizn, zmiana struktury powierzchni, elastyczności; stymulacja nowego kolagenu w skórze właściwej oraz zmiana kolorytu.

Dodatkowo zmianom skórnym w postaci rozstępów przeciwdziałać można w inny sposób - stosując kremy lub maści, zawierające kwas retinowy, stearynowy czy witaminę E. Jest oczywiście wiele innych substancji czy pierwiastków, które pomagają zabliźnianiu się ran, działając trochę jak laser. W wielu przypadkach, stosując sprawdzone leki w postaci kremów, uzyskać można takie same efekty. Ich działanie polega na wzmocnieniu elastyczności skóry - zwiększaniu produkcji kolagenu, spłyceniu i zmniejszeniu rozstępów, zmianie koloru na jaśniejszy, stopniowej regeneracji skóry.

Jeśli miałbym polecić skuteczną metodę laserową, byłaby to terapia laserem frakcyjnym: Palomarem lub Fraxelem. Z równą skutecznością bądź jako wspomagacz takiej terapii zadziała krem normalizujący rozstępy - Revitol Stretch Mark. Koszty należy samemu przeliczyć i zdecydować na optymalne rozwiązanie. Jest wiele innych specyfików potrafiących łagodzić takie skazy, jednak należy szukać opinii oraz sprawdzić je na własnej skórze - oczywiście nie zawsze będą pozostawiać takie same efekty. Wszystko stoi po stronie naszej genetyki - zależy od ilości elastyny w ciele, zdolności tworzenia kolagenu oraz zdolności komórek do regeneracji skóry.

← Wróć na stronę główną