Rozstępy a ciąża

Rozstępy a ciąża

Twierdzi się, że rozstępy są kwestią dziedziczną. Bardzo często zdarza się, że mimo braku obciążenia genetycznego problem ten dotyka wielu kobiet. Powodów jest wiele, wszystkie zaś wiążą się z zaburzeniami włókien kolagenu i elastyny w organizmie.

Oczywiście w przypadku ciąży kwestia ta wydaje się być jasna - nagły wzrost wagi ciała, duży stopień rozciągnięcia tkanki skórnej w szybkim czasie, powoduje rozrywanie się włókien sprężystych pod skórą. Pojawiają się one nie tylko na brzuchu, który jest najbardziej narażoną częścią ciała, lecz również na biodrach, pośladkach, udach oraz piersiach.

Drugim czynnikiem, który nadal jest przedmiotem dyskusji ekspertów, powodującym rozstępy - są zaburzenia hormonalne. Poziom hormonów intensywnie wzrasta w okresie ciąży. Hormony te wiążą większą ilość wody w skórze, co powoduje rozluźnianie się więzi między włóknami kolagenowymi. Powoduje to łatwiejsze rozrywanie się skóry, tworząc rozstępy.

Ich wystąpienie jest trudne do przewidzenia. Pierwszy objaw, na jaki wskazują kobiety spodziewające się dziecka, to swędzenie w miejscach, gdzie mają pojawić się rozstępy. W zasadzie nie jest możliwe określenie, czy takie zaatakują naszą skórę czy nie. Istnieje jednak duża pewność, że jeśli wystąpiły one u matki lub siostry, również pojawią się u nas.

Zapobieganie

Skutecznym sposobem zapobiegania rozstępom w ciąży jest kontrola wagi ciała. Normalnym jest, że nabiera się w tym czasie dodatkowych kilogramów. Jednak górny pułap kaloryczny, jaki powinien być uzyskiwany na dzień, to 2500 kalorii, czyli tylko o 500 kalorii mniej niż zalecany reszcie kobiet. Ważne jest, aby pochodziły one z dobrze zbilansowanej diety, bogatej w węglowodany, pieczywo pełnoziarniste, makarony, a także warzywa oraz owoce.

Przyrost masy ciała powinien być powolny i stopniowy, stąd należy go kontrolować. Ilość kilogramów, jakie powinno się uzyskać, zależy od wagi ciała kobiety sprzed ciąży. Normalnym jest, że w ciągu pierwszych 12 tygodni przybiera się 1-2 kg. Dalsze zwiększanie masy ciała należy dostosować do swojego BMI. W czasie ciąży:

  • Kobiety, które mają niedowagę (BMI poniżej 18,5) powinny uzyskać 12,7 - 18,1 kg,
  • Kobiety, które mają normalna wagę (BMI 18,5 - 24,9) powinny uzyskać 11,3 - 15,9 kg,
  • Kobiety z nadwagą (BMI ponad 25) powinny zyskać 6,8 - 11,3 kg,
  • Kobiety, które są otyłe (BMI ponad 30) powinny uzyskać 5 -9,1 kg.

Kolejnym ważnym krokiem aby zapobiegać rozstępom, są masaże, szczególnie okolic brzucha. Przeprowadzane powinny być codziennie, miękką gąbką, nie powodującą podrażnień. Na początku ciąży powinno się również delikatnie oczyszczać skórę peelingiem. Ważne jest nawilżanie, stąd zaleca się stosowanie olejków oraz kremów, które posiadają witaminę E. Zarówno kremy nawilżające, jak i te - przeciw rozstępom, o naturalnym składzie będą dobrym pomysłem. Kremy przeciw rozstępom można oczywiście stosować na skórę bez rozstępów - to jeden ze środków zapobiegawczych, który zminimalizuje ryzyko wystąpienia pęknięć skóry.

← Wróć na stronę główną