Rozstępy na łydkach

Rozstępy na łydkach co prawda nie są najczęstszym miejscem występowania blizn, jednak stanowią niemniej ważny problem, zwłaszcza latem, kiedy odsłonięte nogi uwidaczniają niemiłe dla oka pręgi. Najczęściej na rozstępy na łydkach narzekają osoby ćwiczące intensywnie na siłowni lub gwałtownie przybierające na wadze. Zdarza się, że problemem może być znaczne osłabienie struktury skóry.

Problem typowo męski?

Rozstępy na łydkach najczęściej dotykają mężczyzn, którzy w intensywny sposób budują tkankę mięśniową. Rzadziej są problemem ćwiczących kobiet. W przypadku pań bywają skutkiem źle dobranych ćwiczeń.

Niezależnie od przyczyny, najczęściej blizny powstają wtedy, kiedy skóra na obszarze łydek nie jest w stanie w dostateczny sposób rozciągnąć się, by dorównać objętości mięśni. W takich sytuacjach dochodzi do zerwania ciągłości struktury skóry oraz do wystąpienia czerwonych prążków, czyli rozstępów.

Rozstępy na łydkach: osłabienie skóry?

Rozstępy na łydkach często stanowią konsekwencje osłabienia struktury skóry. Najczęściej na skutek gwałtownego wzrostu (w okresie dojrzewania), jak również w okresach tycia, czy też budowania masy mięśniowej.

Gdy dochodzi do przerwania skóry, na jej powierzchni pojawiają się charakterystyczne różowe lub fioletowe zmiany. Dlatego podstawą jest odpowiednie odżywianie, czyli zadbanie o posiłki, w których nie będzie brakowało żadnych ważnych substancji wpływających na kondycję skóry oraz z drugiej strony pamiętanie o tym, by dbać o kondycję skóry również od zewnątrz, stosując zaawansowane, a jednocześnie wygodne w użyciu kosmetyki. Kluczem do wygranej walki z rozstępami jest systematyczne nawilżanie oraz odżywianie skóry.

Dieta wspomagająca skórę, a w tym wzmacniająca kolagen i elastynę, powinna być bogata w cynk oraz białka pochodzące z dobrego źródła. Wraz z pokarmem należy dostarczać witaminy: przede wszystkim C i E, które są niezbędne w procesie syntezy kolagenu. Ponadto na powstawanie rozstępów ma wpływ jakość naszego życia, a przede wszystkim kumulacja stresu, która wpływa na osłabienie fibroblastów, które nie mogą produkować cennego pod względem funkcjonowania skóry białka. Ograniczenie stresu, może przynieść wiele dobrego. Jednak to nie wszystko. Jasne jest, że w procesie powstawania rozstępów znaczenie mają również indywidualne predyspozycje każdej osoby oraz preferencje genetyczne.

Rozstępy na łydkach: co stosować?

Oczywiście lepiej przeciwdziałać niż leczyć, czyli systematycznie nawilżać skórę, dbać o to, by dieta była zrównoważona i bogata w cenne składniki odżywcze oraz ćwiczyć różne partie ciała, bez nadmiernego przeciążania łydek. Zdarza się jednak, że rozstępy pojawią się mimo tego i to całkowicie niespodziewanie.

Wtedy należy działać już po zauważeniu zmian. Zamiast stosowanych profilaktycznie oliwek, kremów typu Fissan, poleca się sięgnąć po sprawdzone rozwiązania, które dodatkowo przez producenta objęte są 90-dniową gwarancją zwrotu pieniędzy. Na pierwsze miejsce wysuwa się Dermology Stretch Mark oraz Revitol Stretch Mark. Nakładane na świeże rozstępy nie tylko zmniejszą je, ale również pomogą uchronić skórę przed pojawieniem się kolejnych zmian.

← Wróć na stronę główną