Rozstępy na piersiach w ciąży

Zanim jeszcze odczytamy wynik testu ciążowego, często pierwsze symptomy ciąży jesteśmy w stanie zaobserwować po zmianach na skórze. Oprócz tego, że staje się ona bardziej wrażliwa na dotyk, poddawana jest również próbie rozciągania. Rosną także piersi, które zmieniają się na pełniejsze i często bolesne w dotyku. To właśnie one sygnalizują, że nasze ciało wkracza na dynamiczną drogę zmian obserwowanych w ciąży. Niestety miłym zmianom często towarzyszą także trudne w odwróceniu konsekwencje zmienionego stanu: w tym rozstępy.

Rozstępy na piersiach w ciąży

Rozstępy na piersiach w ciąży mogą się pojawić już w pierwszym trymestrze. Nieestetyczne zmiany na tym etapie są spowodowane burzą hormonów oraz powolnym wzrostem biustu. Często „zaskoczona” skóra nie jest w stanie nadążyć za procesem wzrostu. Brak zadbania o jej nawilżenie oraz odżywienie i słaba kondycja kolagenu powoduje, że następuje przerwanie jej struktury, co jest obserwowane pod postacią czerwonych i sinych pręgów.

Proces postępowania wzrostu biustu nie zatrzymuje się w pierwszych tygodniach ciąży, ale jest kontynuowany również później, także po porodzie, kiedy piersi w naturalny sposób przygotowują się do karmienia i wypełniają się mlekiem. Najczęściej najwięcej rozstępów pojawia się w trzecim trymestrze, kiedy wzrost oraz przygotowanie ciała do urodzenia dziecka są najbardziej dynamiczne. To właśnie na tym etapie pojawiają się rozstępy na brzuchu (u 40% kobiet), na udach (u 25% kobiet) oraz właśnie na piersiach (u 25%).

Mając to na uwadze, tak ważne staje się z jednej strony przygotowanie skóry do zmian, jakie następują w okresie ciąży, a z drugiej bieżące reagowanie na wszelkie przerwanie jej ciągłości pod postacią rozstępów. Rozstępy na piersiach w ciąży mogą być bowiem leczone w okresie ciąży i później w czasie karmienia piersią.

Czy tylko ciąża?

Oczywiście rozstępy na piersiach nie pojawiają się tylko w okresie ciąży. Mogą one stać się problemem młodych dziewczyn, które nie planują ciąży i nigdy w niej nie były. Okazuje się bowiem, że kluczowe w procesie powstawania rozstępów jest działanie hormonu stresu: kortyzolu, a w mniejszym stopniu rozciągająca się na biuście skóra. Za pośrednictwem kortyzolu dochodzi do uszkodzeń komórek skóry: fibroblastów oraz zaburzeń w produkcji kolagenu i elastyny. Jeśli jest ich w skórze za mało lub są one za słabe, skóra staje się mniej odporna na powstawanie blizn.

Z drugiej strony poziom kortyzolu często pozostaje poza zasięgiem i wpływem przyszłych mam. To właśnie u kobiet w ciąży obserwuje się bowiem jego pięciokrotny wzrost. Ponadto na powstanie rozstępów na piersiach w ciąży ma wpływ obciążenie genetyczne oraz predyspozycje do dynamicznego wzrostu biustu. Prawdą jest, że najbardziej narażone na zmiany są panie o mniejszym biuście, których piersi zazwyczaj bardziej się powiększają niż u kobiet z natury posiadających duży biust. Oczywiście nie jest to regułą. Biust w ciąży średnio bowiem zwiększa się o jeden, dwa lub nawet trzy rozmiary.

Jak przeciwdziałać rozstępom na piersiach w okresie ciąży?

Idealną sytuacją byłoby, gdybyśmy do ciąży przygotowywali się jeszcze przed zdecydowaniem się na dziecko. Wyrabiając w sobie nawyk smarowania i delikatnego masowania skóry, nauczylibyśmy naszą skórę, jak ma się bronić przed rozstępami. I choć nigdy nie ma się 100% pewności, że rozstępy się nie pojawią, to istnieje duża szansa, że nasza systematyczna pielęgnacja doprowadzi do tego, że skóra będzie wyraźnie wzmocniona.

Jeśli nie mieliśmy nawyku nawilżania i ujędrniania skóry przed ciążą, terapię antyrozstępową należy rozpocząć już wtedy, kiedy dowiemy się o ciąży. Na rynku jest wiele preparatów przygotowanych specjalnie z myślą o kobietach w pierwszym trymestrze ciąży. Wśród nich bardzo dobre opinie od lat niezmiennie zdobywa Revitol Stretch Mark oraz obiecująca nowość na rynku Dermology Stretch Mark.

Nakładanie kremu oraz delikatny masaż skóry nie powinien być jedynie zabiegiem towarzyszącym nam w pierwszym trymestrze. Terapię należy kontynuować w drugim trymestrze, a zwłaszcza w trzecim, w którym rozstępy pojawiają się najczęściej. Ważne jest również to, by nie zapominać o stosowaniu preparatu również po urodzeniu dziecka. Wiele kobiet bowiem zaabsorbowane nowym członkiem rodziny zapomina o sobie. Tymczasem wracająca do swoich wyjściowych rozmiarów skóra, często właśnie po urodzeniu dziecka pokrywa się bliznami. Powinniśmy być tego świadomi i na bieżąco reagować na wszelkie zmiany, jakie się na niej pojawiają, ufając renomowanym preparatom sprawdzonych marek.

← Wróć na stronę główną