Rozstępy po ciąży

Jak z nimi walczyć?

Czasami mimo wielu starań, nie udaje się uniknąć rozstępów. Nie oznacza to jednak, że czas stosowania preparatów na rozstępy należy uznać za stracony. Potrzeba raczej zwrócić uwagę na to, że gdyby nie były one nakładane na skórę, pojawiające się blizny, mogłyby być większe. To, czy rozstępy się pojawią i w jakiej ilości, w dużym stopniu zależy od tego, ile przytyjemy w ciąży (i czy wzrost wagi nie będzie nagły), jak również czy nie mamy predyspozycji genetycznych do uszkodzeń struktury skóry. Dlatego jeśli mimo terapii przeciwko rozstępom, zmiany się pojawią, nie ma na co czekać, ale trzeba działać w celu ich likwidacji!

Rozstępy po ciąży pojawiające się w ciąży?

Tytuł tego akapitu może wydawać się w pewnym sensie pozbawiony sensu. Jednak, gdy zbadamy temat bliżej, okazuje się, że jego sens jest oczywisty. W praktyce okazuje się bowiem, że wiele kobiet zaczyna usuwanie rozstępów dopiero po ciąży, zapominając o tym, że świeże rozstępy są bardziej podatne na leczenie. Tymczasem oczywiście, by zastosować terapię laserową, czy mikrodermabrazję, konieczne jest odczekanie do momentu, kiedy dziecko się urodzi, a często również kolejnych miesięcy, kiedy kobieta przestanie karmić piersią. Jednak pozostawanie biernym przez tak długi czas wydaje się mało rozsądne. Zwłaszcza dlatego, że w tak zwanym międzyczasie rozstępy zdążą się zestarzeć i ich usunięcie będzie zdecydowanie trudniejsze niż w sytuacji, gdy praca nad ich zmniejszeniem rozpoczęłaby się już w momencie ich pojawienia się. Dużo lepszym rozwiązaniem jest zadecydowanie o stosowaniu kremu na rozstępy już na etapie ciąży. Oczywiście wybór powinien paść na preparat naturalny, o bezpiecznym składzie, którego stosowanie nie będzie miało negatywnego wpływu na rozwijający się płód. Niektóre specyfiki są bowiem komponowane na bazie silnych środków, których stosowanie może powodować podrażnienie delikatnej skóry kobiety w ciąży oraz co gorsza mieć negatywny wpływ na rozwijający się płód. I tak jednym z liderów w kategorii bezpiecznych preparatów w ciąży jest Revitol Strech Mark, krem stworzony z myślą o potrzebach matki z dzieckiem. Może być on stosowany zarówno jako środek prewencyjny, przeciwdziałający rozstępom, jak również usuwający już powstałe rozstępy.

Rozstępy po porodzie: jakie są opcje?

Skóra po porodzie się zmienia. Nie od razu wraca do wyglądu wyjściowego, a wiele kobiet podkreśla, że nigdy nie jest już taka sama. Ciąża i urodzenie dziecka stają się bowiem wydarzeniem, które na stałe pozostawia po sobie ślady. Nie brak jednak głosów sprzeciwu, które nie zgadzają się, by o trudzie noszenia pod sercem dziecka przypominały blizny. Słusznie twierdzą, że historię macierzyństwa można pisać w inny sposób.

Tak zwane bardziej inwazyjne metody leczenia rozstępów, w przeciwieństwie do bezpiecznych kremów, mogą być stosowane dopiero po zakończeniu ciąży i okresu karmienia piersią. Najczęściej wymienia się terapię laserową (na przykład dermabrazję laserową w cenie 3-4 tysięcy złotych). Jest to zabieg drogi, ale według jego zwolenników ma dawać bardzo dobre efekty. Jednak dla uzyskania satysfakcjonujących rezultatów zabieg należy wykonywać w dobrym miejscu i poszukać profesjonalnej kosmetyczki lub najlepiej lekarza dermatologa, który najlepiej przed zabiegiem skonsultuje nasz przypadek oraz będzie w stanie przewidzieć jego efekty.

Inne zabiegi na rozstępy, które stanowią alternatywną opcję, to: mezoterapia oraz dermabrazja lub peeling chemiczny. Planując te zabiegi, należy przygotować się na serie co 10-12 dni przez okres około dwóch miesięcy. W wyniku zabiegu można liczyć na efekt wygładzenia, uelastycznienia oraz wzmocnienia skóry. Rozstępy po całej serii mają być zdecydowanie jaśniejsze oraz mniej widoczne. Koszt wykonywania zabiegu jest bardzo zróżnicowany. Uzależniony nie tylko od tego, do jakiego salonu się udamy, ale przede wszystkim od tego, jak duży obszar skóry poddamy leczeniu. Ceny pod tym względem mogą mieścić się w zakresie od kilkuset do nawet tysiąca złotych.

Domowe sposoby na rozstępy po ciąży

Rozstępy można usuwać na wiele różnych sposobów. Wiele osób poleca tak zwane domowe metody, które niewielkim kosztem można przeprowadzić bez wychodzenia z domu. Po pierwsze mówi się o złuszczaniu skóry, do którego zabiegu potrzeba jedynie szorstkiej rękawicy i ciepłej wody oraz systematyczności w masowaniu miejsc objętych zmianami. Do likwidacji rozstępów można użyć również ekstraktu z papai, który w połączeniu z miodem oraz sokiem z cytryny pozwala rozjaśnić zmiany oraz rozpocząć proces ich usuwania. Inny rekomendowany sposób to stosowanie masła kakaowego, które nakładane na rozstępy pozwala zmniejszyć zmiany. Zwolennicy tej metody zalecają, by aplikować krem na noc i pozwalać mu w pełni się wchłonąć.

Pomocne w terapii rozstępów po ciąży mogą być również ćwiczenia, które pozwolą nam nie tylko zgubić nadmierne kilogramy, ale również mają tę zaletę, że pomagają wzmocnić skórę i ujędrnić ją, co w procesie dalszego przeciwdziałania rozstępom jest niewątpliwie bardzo ważne.

Niezależnie, jaką metodę usuwania rozstępów się wybierze, najważniejsze, by zadbać o to, by jak najszybciej zacząć z niej korzystać. Im szybciej wytoczymy walkę, tym lepiej, nawet jeśli rozstępy mielibyśmy usuwać już w ciąży, warto to robić. Na rynku jest wiele dobrych preparatów, w tym Revitol Strech Mark, czy Dermology Stretch Mark, zdobywające wysokie miejsca w zestawieniach i porównywaniach metod usuwania rozstępów oraz doceniane przez młode mamy. 90-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy czyni te preparaty niezawodnymi, a ich zakup pozbawiony ryzyka.

← Wróć na stronę główną