Rozstępy u mężczyzn

Rozstępy u mężczyzn

Utarło się założenie, że rozstępy są przypadłością typowo damską. Rzeczywiście, wynik procentowy przemawia zdecydowanie na niekorzyść kobiet - 70% z nich boryka się z tym problemem. Nie oznacza to jednak, że zaburzenie to nie dotyczy mężczyzn - bardzo wielu z nich, bo aż 40% także doświadczyło na swojej skórze rozstępów.

U mężczyzn najczęściej występują one w wyniku zbyt intensywnego treningu siłowego, czy nabierania zbyt dużej masy w krótkim czasie, a także na skutek szybkiego wzrostu w okresie młodzieńczym. Gdzie się pojawiają? Na brzuchu, plecach, pośladkach, nogach, ramionach oraz barkach, a także w okolicach pach.

Rozrost skóry to nie jedyny powód rozstępów u mężczyzn. Choroby takie jak zespół Cushinga, Ehlersa-Danlosa, nadmierne stosowanie hormonów steroidowych lub nawet cukrzyca - mogą przyczyniać się do kształtowania tych zmian skórnych.

Trening siłowy

Jako że mężczyźni mają tendencję do szybszego zwiększania masy mięśniowej niż kobiety, w wyniku intensywnych ćwiczeń fizycznych może dojść u nich do rozdzierania się włókien kolagenowych pod skórą. To oczywiście oznacza rozstępy. Bardzo często są one wynikiem nienaturalnego rzeźbienia mięśni - czyli wspomagania się środkami przyspieszającymi ich rozwój. To oczywiście zdradza, że dany kulturysta używał “wspomagaczy”. Trening siłowy powinien być odpowiednio zaprogramowany, w taki sposób, aby nie powodował zbyt dużego rozciągnięcia skóry w krótkim okresie. U kulturystów przyjmujących odżywki, aby przyspieszyć rozwój masy mięśniowej może rozwinąć się więcej rozstępów, niż u mężczyzn ćwiczących w regularnym rytmie.

W przypadku ciężarowców, rozwój blizn najczęściej obserwuje się na plecach i w okolicach pach. Rozstępy spowodowane szybkim przyrostem lub utratą masy ciała występują u Panów na ramionach, nogach i pośladkach.

Steroidy

Przyjmowanie popularnych “strerydów” wiąże się z dawkowaniem organizmowi dodatkowej porcji kortyzolu, który produkuje kora nadnerczy. Kortyzol w większych dawkach upośledza funkcję fibroplastów - tworzone włókna kolagenowe są uszkodzone, łatwiej podatne za rozerwanie. Steroidy nie są wyłącznie przyjmowane przez kulturystów - są także podstawowym lekiem przeciwzapalnym w wielu chorobach, np. astmie oskrzelowej.

Zachwianie równowagi hormonalnej

Powodów może być sporo. Związane są one głównie z rozwojem, stąd często dotykają młodych chłopców. Powodowane mogą być również przyjmowaniem niektórych leków, odżywek. W tym przypadku również dochodzi do zaburzeń związanych z nadprodukcją kortyzolu.

Leczenie

Tak jak w pozostałych przypadkach, skórę z rozstępami można poddać działaniu lasera frakcyjnego bądź barwnikowego. Zaleca się również mikrodermabrazję, peelingi chemiczne skóry, mezoterapię, krioterapię oraz wiele innych zabiegów. Najprostszym sposobem minimalizowania rozstępów są kremy przeciw rozstępom, zawierające witaminę E,C,A, kwas stearynowy, czy też skwalen. Tutaj znowu polecam Revitol Stretch Mark. Ponadto można stosować masło kakaowe, które w niektórych przypadkach łagodzi blizny.

← Wróć na stronę główną