Symptomy: co powinno Cię zaniepokoić?

Pierwsze objawy rozstępów pojawiają się, gdy zmieniona chorobowa skóra zaczyna stawać się cieńsza, spłaszczona, oraz ma różową barwę. Początkowo odczuwa się również swędzenie w tym miejscu.

Rozstępy pojawiają się na początku jako czerwone, różowe lub fioletowe smugi na powierzchni skóry. Mogą również przybierać kształt linii bądź pasków, w zależności od typu skóry oraz miejsca występowania. Często biegną one obok siebie, zazwyczaj występują także po obu stronach danej części ciała. Linie te mogą rozciągać się na wiele centymetrów i różnią się szerokością (od jednego do 10 mm). W dotyku są miękkie, pomarszczone i lekko wcięte poniżej linii skóry (wynika to z ubytku tkanki w tych miejscach).

Z czasem spłaszczają się i zaczynają zanikać. Także ich barwa się zmienia - stają się białe lub szare. Ponadto mogą blaknąć i stawać się mniej widoczne, lecz zazwyczaj trwa to bardzo długo.

Gdzie najczęściej pojawiają się rozstępy?

Tymi obszarami są części ciała, w których skóra ulega nadmiernemu rozciągnięciu. Co ciekawe - rozstępy pojawiają się w miejscach, gdzie magazynowana jest tkanka tłuszczowa. Są to:

  • brzuch (zwłaszcza okolice pępka),
  • uda (zarówno wewnętrzna jak i zewnętrzna strona),
  • pośladki,
  • biodra,
  • piersi (u kobiet),
  • ramiona,
  • barki i pachy (u kulturystów),
  • plecy.

Czasami zmiany te mogą pojawić się również na twarzy. Są one wywołane chorobą Cushinga i dotyczą jedynie osób, u których wykryto podwyższony poziom kortyzolu we krwi, najczęściej na skutek przyjmowania leków kortykosteroidowych.

Czy jest sposób na zatrzymanie rozstępów?

Często wiele osób, u których pojawiły się rozstępy, próbuje zatrzymać proces ich rozwoju. Do standardowych metod stosowanych w tej sytuacji, zalicza się smarowanie skóry masłem kakaowym lub nawilżanie przeróżnymi olejkami. Należy zaznaczyć, że praktyki te w zasadzie nie zapobiegną rozwojowi już powstałych zmian skórnych. Smarowanie skóry różnymi specyfikami w tym okresie może jedynie minimalizować swędzenie, wiążące się z rozstępami. Dlatego tak istotną rzeczą jest zapobieganie ich pojawieniu się. Stosując różne metody zapobiegawcze można wiązać większe nadzieje z tym, że rozstępy po prostu nie uwidocznią się w okresie wzmożonego rozrostu tkanki skórnej. Oczywiście w przypadku genetyki ryzyko to w dużym stopniu się zwiększa, lecz jest dość duży procent osób (kobiet), które stosując zalecane środki prewencyjne, pomimo obciążenia genetycznego nie odnotowały pojawienia się rozstępów.

← Wróć na stronę główną